Student achievements (exams, competitions & festivals):

Canada Music Competition

2019:

Silver: 2nd Place (12 year old category) Lawrence Q - Tableaux de Provence Mvt 2 & 3

national audition (15 year old category): Alan C

national audition (14 year old category): Kevin L

national audition (13 year old category): Bowen X

national audition (12 year old category): Owen H

national audition (12 year old category) chamber duet: Lawrence Q & Owen H

2018:

Silver: 2nd Place (16 year old category) - David W - Glazunov Concerto

national audition (15 year old category) - Charles Z

2017: 

Silver: 2nd place (16 year old category): Harry X  - Glazunov Concerto

national audition - david W 

national audition - Charles Z

national audition (16 year old category) Saxophone Quartet

2016:

Gold: 1st place (16 years old category): Steven Z  - Tableaux de Provence

provincial round finalist (15 year old category): Harry X

2015:

provincial round finalist (15 year old category): Steven Z

Vancouver Kiwanis Music Festival Award Recipients:

2019: 

11 & under Phoenix Music Studio Saxophone Medallion: Colin T

12 & under Phoenix Music Studio Saxophone Medallion: Owen H

13 & Under Phoenix Music Studio Saxophone Medallion: Bowen X

14 & Under Phoenix Music Studio Saxophone Medallion: Kevin L

15 & Under Phoenix Music Studio Saxophone Scholarship: Johnny C

16 & Under Phoenix Music Studio Saxophone Scholarship: Lawrence Q

2018: 

11 & under Phoenix Music Studio Saxophone Medallion: Lawrence Q

12 & under Phoenix Music Studio Saxophone Medallion: Owen H

13 & Under Phoenix Music Studio Saxophone Medallion: Kevin L

15 & Under Phoenix Music Studio Saxophone Scholarship - Owen H

17 & Under Phoenix Music Studio Saxophone Scholarship: Harry X

2017:

Open woodwinds VKMF scholarship - Harry X

16 & under Phoenix Music studio saxophone scholarship - Harry X

14 & under Phoenix Music Studio Saxophone Scholarship - Charles Z

12 & under Phoenix Music Studio Saxophone Scholarship - Kevin L

Vancouver Kiwanis Music Festival: 

2019: 

1st Place: 910A - Grade 1 & 2 Repertoire Category: Colin T

1st Place: 910C - Grade 5 & 6 Repertoire Category: Bowen X

1st Place: 910E - Grade 8 Repertoire Category: Kevin L

1st Place: 911A - 12 & Under Baroque Composers Category: Lawrence Q

1st Place: 914A - 12 & Under Modern & 20th Century Category: Owen H

1st Place: 934A : PSA Saxophone Duet (Owen H & Lawrence Q)

2nd Place: 910A - Grade 1 & 2 Repertoire Category: Angel W

2nd Place: 910B - Grade 3 & 4 Repertoire Category: Michael L & Jason S (tied)

2nd Place: 910D - Grade 7 Repertoire Category: Johnny C

2nd Place: 911A - 12 & Under Baroque Composers Category: Colin T

2nd Place: 911B - 15 & Under Baroque Composers Category: Jay Y

2nd Place: 913A - Contemporary & Canadian Composers Category: Lawrence Q​

2nd Place: 913B - Contemporary & Canadian Composers Category: Jay Y

2nd Place: 919A - 15 & Under Concerto Category: Felix L

3rd Place: 910C - Grade 5 & 6 Repertoire Category: Owen H

3rd Place: 912A - 12 & Under Classical Composers Category: Hannah X

3rd Place: 914B - 15 & Under modern & 20th Century Category: Kevin L

3rd Place: 935A - 15 & Under Woodwind Chamber Category: PSA Saxophone Quartet (Owen H, Lawrence Q, Michael L, Kevin L)

2018:

1st place: Grade 3 & 4 Repertoire category: Owen H

1st place: Grade 5 & 6 Repertoire category: Kevin L

2nd Place: Owen H

2nd place: David W

2nd place: Grade 10 Repertoire category: David W

2nd place: 15 Years & Under Contemporary & Canadian Composers Category: Johnny C

3rd place: 17 Years & Under Modern & 20th Century Category: Jason L

3rd place: 12 Years & Under Romantic Composers category - Lawrence Q

3rd place: 12 Years & Under Contemporary & Canadian Composers Category: Bowen X

3rd place: 12 Years & Under Modern & 20th Century Category: Bowen X

3rd place: 12 Years & Under Modern & 20th Century Category: Owen H

2017: 

1st place: Open Modern & 20th Century Category - Harry X

1st place: 15 & under Baroque Category - David W 

1st place: 15 & under contemporary category - Charles Z 

1st place: 15 & under woodwind concerto category - Charles Z 

1st place: Grade 9 repertoire category - David W 

1st place: Grade 8 repertoire category - Jason L

2nd place: Open woodwind concerto category - Harry X 

2nd place: 17 & under contemporary composers category - Kevin X

2nd place: 17 & under modern & 20th Century category - Kevin X

2nd place: 15 & under Romantic category - Charles Z

2nd place: Grade 6 Repertoire category - Harrison L

2nd place: Saxophone Quartet (Chamber Ensemble) category

3rd place: 12 & under Romantic category - Kevin L 

2016:

Quartet (Chamber Ensemble) Competition - 1st place 

1st place: Harry X

2nd place: Harry X

2nd place: David W

2nd place: David W

2015:

1st place: Harry X

2nd place: Harry X

CANADIAN YOUTH BAND ACHIEVEMENTS: 

NATIONAL YOUTH BAND OF CANADA (NYB):

2020: Alan Chen - 2nd Chair

2018: Harry Xie 

2017: Harry Xie - 1st Chair (section leader)

2016: Steven Zhang 

BCMEA HONOUR BAND:

2017: Harry Xie

2016: Harry Xie

RCM EXAMINATIONS:

2020 RCM Exams:

Alan C: RCM 8 saxophone - First Class honours (winter session)

Andy W: RCM 3 saxophone - Honours (winter session)

Angel W: RCM 4 Clarinet - Honours (winter session)

Brian S: RCM 4 saxophone - First Class Honours (winter session)

Bowen X: RCM 6 saxophone - First Class Honours (winter session) 

Edward T: RCM 2 saxophone - First Class Honours (winter session)

Eric O: RCM 4 saxophone - First Class Honours with Distinction (winter session)

Brent: RCM 2 saxophone - Honours (winter session)

Charlie W: RCM 2 saxophone - First Class Honours (winter session)

Hannah X: RCM 4 saxophone - First Class Honours with Distinction (winter session)

Kaixin W: RCM 2 clarinet - First Class Honours with Distinction (winter session)

Michael L: RCM 2 saxophone - First Class Honours (winter session)

Raymond L: RCM 3 saxophone - Honours (winter session)

2019 RCM Exams:

David W: RCM 10 saxophone - First class honours with Distinction (summer session)

Johnny C: RCM 7 saxophone - Honours (spring session)

Michael L: RCM 4 saxophone - Honours (spring session)

Nora S: RCM 3 clarinet - First class Honours (spring session)

Brian S: RCM 4 saxophone - First class Honours (spring session)

Colin T: RCM 3 saxophone - First class Honours (spring session)

Hannah X: RCM 3 saxophone - First class Honours (spring session)

Jay Y: RCM 6 saxophone - Honours (spring session)

Kevin L: RCM 6 saxophone - First Class Honours (winter session)

Angel W: RCM 2 clarinet - First class Honours (winter session)

Owen H: RCM 4 saxophone - First Class Honours (winter session)

Larry G: RCM 3 saxophone - Honours (winter session)

Brian S: RCM 3 saxophone - First Class Honours (winter session)

Lawrence Q: RCM 4 saxophone - First Class Honours (winter session)

2018 RCM Exams: 

Bowen X: RCM 4 saxophone - First class honours (summer session)

Ray Z: RCM 2 clarinet - First Class Honours (summer session)

Jay Y: RCM 4 saxophone - first class honours (spring session)

Owen H: RCM 3 saxophone - honours (spring session)

Sunny Yang: RCM 4 saxophone - honours (spring session)

Bowen Xiao: RCM 2 saxophone - first class honours (winter session)

Alan Chen: RCM 6 saxophone - honours (winter session)

Megan C: RCM 6 theory - first class honours with distinction (winter session)

2017 RCM Exams: 

David W: RCM 9 saxophone - first class honours with distinction (summer session)

Harrison L: RCM 6 saxophone - first class honour (winter session) 

Kevin X: RCM 6 saxophone - honours (winter session)

Harry X: RCM 10 saxophone - first class honours (winter session) 

Megan C: RCM 6 saxophone - first class honours (summer session) 

Jason L: RCM 8 saxophone - honours (winter session)

Alan C: RCM 4 saxophone - first class honours with distinction (winter session) 

Johnny C: RCM 6 saxophone - honours (winter session)

Andy D: RCM 4 saxophone - first class honours (spring session)

Kevin L: RCM 4 saxophone - honours (winter session)

Ray Z: RCM 2 piano - first class honours (spring session) 

2016 RCM Exams:

David W: RCM 8 saxophone - first class honours with distinction (summer session)

Tina N: RCM 4 saxophone - honours (summer session)

Charles Z: RCM 6 saxophone - first class honours (summer session)

Harrison L: RCM 4 saxophone - first class honours (winter session) 

David H: RCM 8 saxophone - Honours (winter session)

2015 RCM Exams:

Justin T: RCM 8 saxophone - Honours (summer session)

Harry X: RCM 8 saxophone - first class honours (Spring session)

Jason L: RCM 6 saxophone - honours (spring session)

David W: RCM 6 saxophone - first class honours with distinction (recipient of RCM provincial gold medal - mark of 96)

Johnny C: RCM 5 saxophone - honours (spring session)

Andy D: RCM 3 clarinet - first class honours (spring session)

Leslie C: RCM 4 saxophone - Honours (winter session)

2014 RCM Exams:

Harry X: RCM 6 saxophone - first class honours (Summer session) 

Steven Z: RCM 10 saxophone - Honours (Summer session)

Brilliance Z: RCM 10 saxophone - Honours (spring session)

Jason L: RCM 4 saxophone - First class Honours (spring session)

Ian J: RCM 8 saxophone - First Class Honours (spring session)

Justin T: RCM 6 saxophone - Honours (spring session)

David H: RCM 6 saxophone - Honours (spring session)

Alex W: RCM 8 saxophone - Honours (winter session)

Tommy L: RCM 8 saxophone - Honours (winter session)

2013 RCM Exams:

Ian J: RCM 6 saxophone - First Class Honours (Spring session)

Justin T: RCM 4 saxophone - First Class Honours (spring session)

Jason L: RCM 4 saxophone - honours (spring session)

Alex W: RCM 6 saxophone - Honours (winter session)

 #12080 Horseshoe Way. Richmond. BC.         tinawangmusic@gmail.com    

© 2020 BY TINA WANG. All COPYRIGHT RESERVED.